Chubbie-S 2
Step-through version of the previous-generation Chubbie 2. On clearance while stock lasts.
Price
$2,990 RRP
$2,590
Matte BlackCoralSlate
Compliance
EN 15194: No
Road legal: Conditional
No throttle (pedal-assist only) Compliance notes
Ships in EN 250W pedal-assist configuration. Road-legal in this config. Can be reconfigured to 750W off-road mode.
Specifications
| Motor (continuous) | 250 W |
| Torque | 80 Nm |
| Battery capacity | 960 Wh |
| Battery voltage | 48 V |
| Battery (Ah) | 20 Ah |
| Battery brand | Samsung 21700 |
| Max range | 80 km |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight | 38 kg |
| Tyre size | 26 x 4.0 inch |
| Frame | Aluminium |
| Brakes | Tektro hydraulic disc, 180mm |
| Suspension | Rigid |
| Gears | Shimano 7-speed |
| Charge time | 7 hrs |
| Display | Colour Micro LCD |
| Max load | 120 kg |