EVO Racing 18"
Mid-size kids electric dirt bike for ages 5+. Steps up to a 500W motor and 180 Wh battery with 30 km/h top speed in Sport mode. Same dual suspension setup as the 16-inch model. No pedals — throttle only.
Price
$1,999
Shadow BlackBlue ThunderBubble Gum
Compliance
EN 15194: No
Road legal: No
Ride-along throttle Compliance notes
Throttle-only electric dirt bike with no pedals. Private property and off-road use only.
Specifications
| Motor (continuous) | 500 W |
| Battery capacity | 180 Wh |
| Battery voltage | 36 V |
| Battery (Ah) | 5 Ah |
| Max range | 15 km |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight | 20.6 kg |
| Tyre size | 18 x 2.5 inch |
| Frame | Aluminium |
| Brakes | Hydraulic disc, 160mm |
| Suspension | Front hydraulic lockout spring; rear air/oil shock |
| Gears | Single speed |
| Charge time | 3 hrs |
| Max load | 50 kg |